902-

SEO Nedir?

Günümüz dünyasında hepimiz Google’ın çok önemli olduğunu biliyoruz. Hemen hemen tüm sorularımızla arama platformuna dönüyoruz. Bu nedenle, herkesin bilgilerini Google’da bulunabilir hale getirmek için elinden geleni yapmaya çalışması şaşırtıcı değildir. SEO tam olarak nedir – içeriğinizi arama sonuçlarında daha yüksek görünecek şekilde optimize etme uygulaması.

Harika bir web sitesi kurmaktan uygun meta verileri yazmaya kadar, SEO taktiklerini uygulamak çok fazla çalışma gerektirebilir. Ve maalesef bilgilerinizi sadece oraya ulaştırmak yeterli değil. Araştırmalar, arama motorlarındaki tüm tıklamaların% 75’inin ilk üç sonuca gittiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle, tıklamaların yalnızca% 25’inin yüzlerce veya binlerce başka sonuca yayıldığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, bu ilk üç arasında yer aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Bu nedenle sitenizdeki küçük ayrıntılara dikkat etmeniz kesinlikle çok önemlidir. Bu makale, tüm bu ayrıntıları uygulamak ve SEO standartlarını karşıladıklarından emin olmak için gerekenleri ele alacaktır.

SEO nedir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, web sitelerini organik (ücretli olmayan) aramalarla arama motorlarında iyi sıralanacak şekilde optimize etme işlemidir.

Başka bir deyişle, web sitenizin Google gibi platformların aradığı belirli ipuçlarını karşılaması gerekir. Google, arama yapanlara olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak istediğinden, mümkün olan en iyi bilgileri sunmak ister. SEO, esasen, arama motorlarının içeriğinizi belirli bir arama sorgusu için web’deki en iyi bilgi olarak tanımasını sağlama sürecidir.

Arama motorları nasıl çalışır?

Artık bildiğiniz gibi, SEO temelde arama motorlarını memnun etme uygulamasıdır. Ancak arama motorları nasıl çalışır? Web sitenizin ne içerdiğini nasıl biliyorlar?

Arama motorları, hangi içeriği içerdiklerini belirlemek için internetteki web sayfalarını tarayan robotlar kullanır. Yeterli bilgi topladıktan sonra bu sayfaları dizinlerine eklerler. Ardından, algoritmaları temelde bir kullanıcının arama sorgusunu dizinindeki alakalı bilgilerle eşleştirerek, arama yapanlara sorgularına doğru bir yanıt sağlar.

Google’ın algoritmaları hakkında spesifik bilgiler yayınlamadığını ve bu nedenle çeşitli SEO stratejilerinin tam olarak nasıl değerlendirildiğini bilmenin imkansız olduğunu unutmamak önemlidir.

Site içi ve site dışı SEO

SEO, bir dizi farklı faktörden etkilenir. Arama motoru sıralamalarını en çok neyin etkilediğini tam olarak bilmenin bir yolu olmadığından, uzmanlar SEO stratejinizin bir taktik kokteyli içermesini önerir. Bu taktikler büyük ölçüde iki kategoriye ayrılabilir: sayfa içi ve sayfa dışı SEO.

Sayfa içi SEO, tasarım ve metinden meta verilerinize, alt metninize ve daha fazlasına kadar her şey dahil olmak üzere sitenizde uyguladığınız stratejileri ifade eder. Sayfa dışı SEO, web sitenizin dışında attığınız adımları ifade eder. Bu, harici bağlantılar, sosyal gönderiler ve diğer web sitesi tanıtım yöntemleri gibi şeyleri içerir.

Hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO, sitenize trafik çekmek ve nihayetinde Google’a sitenizin önemli bir oyuncu olduğunu bildirmek için çok önemlidir. Google’a sitenizin önemli olduğunu ve insanların sunduklarınızı öğrenmekle ilgilendiğini bildirerek, sayfalarınızın daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla trafik kazanmasına yardımcı oluyorsunuz.

Yorumlar kapalı.